جراحی زیبایی پلک


جراحی زیبایی پلک یا همان  بلفاروپلاستی معمولاً با حالت نیمه بیهوشی (IV Sedation) انجام شده و معمولاً نیازی به بیهوشی کامل نیست مگر اینکه همراه با جراحی‌های زیبایی دیگر مثل بینی انجام شده طی عمل جراح بعد از برش روی پلک پایین یا بالا قسمتی از پوست آن ناحیه را که اضافی است برداشته و از حجم عضلات پشت آن می‌کاهد و نهایتاً بعد از وارد شدن به نواحی عمقی‌تر قسمتی از کیسه‌های چربی که در چند ناحیه پشت پلک وجود دارند را بر می‌دارد. در انتها محل عمل در چند لایه ترمیم شده و روی آن پانسمان چسبی قرار داده می‌شود. نیازی به بستری طولانی بعد از عمل نبوده و بیمار چند ساعت بعد مرخص می‌شود. چند روز اول ممکن است در ناحیه عمل کبودی و کمی تورم وجود داشته باشد که تدریجاً از بین می‌روند. در این دوره بیمار می‌تواند از عینک آفتابی استفاده کند.

عمل جراحی پلک تداخلی با فعالیت‌های روزمره نداشته و بیمار می‌تواند چند ساعت بعد از عمل فعالیت‌های فوق را از سر گیرد.

جراحی زیبایی پلک پایین

اقدامات قبل از  جراحی زیبایی پلک

 •  روز قبل از عمل استحمام نمایید.
 • در صورت (IV Sedation) یا نیمه بیهوشی از 6 ساعت قبل از عمل نباید چیزی میل کنید.
 •  از 10 روز قبل از عمل سیگار نکشید چون سیگار روند التیام و ترمیم بافتی را به تأخیر می‌اندازد.
 • در صورت سابقه مصرف داروی خاص حتماً پزشک خود را جریان بگذارید به‌طور مثال افرادی که آسپیرین و یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل بروفن یا ایندومتاسین یا پیروکسیکام مصرف می کنند بایستی 7  روز قبل از عمل داروی خود را قطع کنند.
 • چنان‌چه از کنتاکت لنز استفاده می‌کنید بایستی از نظر چشم و خشکی احتمالی آن بررسی شوید.

جراحی زیبایی پلک بالا


اقدامات بعد از جراحی زیبایی پلک

 • بعد از جراحی زیبایی پلک باید به مدت 3-5 روز آنتی‌بیوتیک استفاده کنید. این جراحی همراه با درد نیست و معمولاً استفاده از مسکن خفیف گاهی توصیه می‌شود. داروی مسکن توصیه شده قرص استامینوفن است. بعد از برداشتن چسب پانسمان 3 روز بعد عمل می‌توانید محل برش جراحی را با پماد آنتی‌بیوتیکی (جنتامایسین چشمی) دو بار در روز چرب کنید.
 • محل برش جراحی روی پلک معمولاً اسکار به جا نمی‌گذارد بنابر این معمولاً نیازی به استفاده از پمادهای ترمیمی نیست.
 •  1 تا 5 روز اول بعد عمل نباید مستقیماً محل عمل خیس شود بنابر این در صورت استحمام باید مراقب باشید. بعد از آن با بسته و ترمیم شدن زخم جراحی مخصوصاً اگر آن ناحیه را با پماد جنتامایسین چرب کنید، استحمام کامل موردی ندارد.
 • به مدت یک هفته ناحیه عمل تورم جزئی و مقداری کبودی دارد که به تدریج از بین می‌رود کمپرس سرد بطور متناوب و پوزیشن سر بالا حین خواب در روزهای اول بعد عمل در کاهش آن بسیار کمک کننده است. بیمار می‌تواند در محیط خارج در روزهای ابتدایی از عینک آفتابی استفاده کند.
 •  بعد از عمل جراحی زیبایی پلک هنگام بستن چشم نباید بین دو پلک فاصله ثابت زیادی وجود داشته باشد، در صورتی که جراح بافت زیادی بر دارد ممکن است پلک پایین یا بالا به سمت خارج برگشته و چشم به طور دائم به طور کامل بسته نشود که در صورت عدم توجه به این مسئله احتمال عوارض خطرناکی مثل زخم قرنیه وجود خواهد داشت. ولی وجود فاصله جزئی بین دو پلک هنگام بستن چشم آن هم در روزهای اول بعد عمل اهمیت زیادی ندارد چون طی زمان و با کشیده شدن بافت‌ها این فاصله اصلاح می‌شود.
 •  معمولاً 5 تا 7 روز بعد از عمل بخیه پلک شما برداشته می‌شود همانطوری که گفته شد نگران محل اسکار عمل روی پلک نباشید.
 •  شما می‌توانید 2 هفته بعد از عمل از کنتاکت لنز استفاده کنید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک