جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک


جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی از دو کلمه بلفارو به معنی پلک و پلاستی به معنی بازسازی یا ترمیم تشکیل شده است. و به معنی جراحی است که جهت اصلاح شکل ظاهری پلک‌ها انجام می‌گیرد. معمولاً به واسطه افزایش سن و کاهش الاستیسیته پوست و شل شدن بافت‌ها، پوست پلک بالا و پایین شل شده و بافت چربی پشت آن نیز با کم شدن قدرت نگهدارنده بافتها به صورت توده‌های کیسه‌ای شکل از ورای پوست شل و آویزان شده خودنمایی می‌کند. با گذر زمان و افزایش سن مسائل فوق شدت پیدا کرده و در مرحله‌ای جهت اصلاح شکل ظاهری و حتی گاهی به دلیل تداخل با دید مداخله جراحی پلک ضرورت پیدا می‌کند. گاهاً موارد فوق به علت مسائل دیگری مثل ژنتیک در سنین پایین نیز دیده می‌شوند ولی عمدتاً این عمل مختص سنین بالاست.

در طی جراحی پلک جراح با برش روی پلک پوست اضافی آن را برداشته از حجم عضله هیپرتروفیک پشت آن می‌کاهد و قسمتی از توده چربی بر آمده لایه عقب را برداشته و نهایتا برش پلک را ترمیم می‌کند.

معمولاً این عمل پروسه سنگینی نبوده و نیازی به بستری و مراقبت زیادی ندارد. با توجه به نقش چشم‌ها در ارتباطات و کنتاکت ‌های اولیه و اهمیت آن در بروز احساسات این جراحی با بهبود حالت استاتیک این ناحیه کمک فراوانی به ارتقاء کیفی موارد فوق می‌نماید.

لیفت و جراحی پلک

 

چه کسی کاندید مناسب برای جراحی پلک است؟

افرادی که افتادگی پوست و شلی بافت چربی پشت پلک داشته که موجب برجسته شدن ناحیه و ایجاد چین پوستی روی آن می‌گردند کاندید جراحی پلک (بلفاروپلاستی )می‌باشند. این مسئله معمولاً با گذر زمان و افزایش سن ایجاد می‌شود بنابر این معمولاً این جراحی برای افراد در سنین بالا صورت می‌گیرد ولی استثناء نیز وجود داشته و افراد با سن کمتر به طور ژنتیکی گاهاً کاندید عمل می‌باشند. نکته بسیار مهم در مورد جراحی پلک به تصور غلط بعضی از افراد از نتیجه عمل است به این معنا که بعضی افراد انتظار دارند که با این عمل ابرو بالا کشیده شده یا چین‌های گوشه چشم از بین برود.

موارد فوق هیچ ارتباطی با این عمل ندارند و صرفاً در طی این عمل افتادگی پوست پلک از بین می‌رود و جهت رفع این موارد اقدامات جراحی یا غیرجراحی دیگری نیاز است که حتماً این مسئله باید به طور روشن توسط جراح با بیمار در میان گذاشته شده تا بیمار انتظار غیرواقع از این عمل نداشته باشد.

در کل بهترین کاندید جهت عمل جراحی زیبایی پلک موارد ذیل هستند:

  •  در افرادی که پوست اضافی و آویزان پلک پایین و بالا چین طبیعی آن را پوشانده است.
  •  در افرادی که افتادگی پوست شل پلک بالا میدان دید وی را تحت تأثیر قرار داده است.
  •  در افرادی که کیسه‌ای شدن پلک پایین و پف آلودگی پلک بالا به خاطر شل شدن ساپورت بافت چربی و بیرون زدگی آن حالت خستگی به فرد می‌دهد.

جراحی پلک چگونه انجام می شود؟

روش جراحی پلک با توجه به پلک بالا و پایین متفاوت می باشد. ولی هدف از این جراحی رفع چربی های ناحیه اطراف پلک می باشد. این عمل با ایجاد برش هایی ریزی در ناحیه پلک ایجاد می شود و پس از عمل جای این برش ها از بین می رود. مدت زمان جراحی زیبایی پلک معمولا کوتاه می باشد  و بیهوشی در این جراحی به روش موضعی می باشد.

جراحی پلک چگونه انجام می شود


عوارض جراحی پلک

معمولا بعد از جراحی پلک احتمال تورم و سوزش وخارش در اطراف چشم وجود دارد ولی این  نشانه ها بعد از چند روز از بین می رود. بهتر است بیمار تا چند روز از عینک آفتابی استفاده کند و در معرض نور خورشید قرار نگیرد. اگر بیمار به درستی از دستورات پزشک را رعایت کند و مراقبت های لازم را انجام دهد عوارض جراحی بینی در حد امکان کاهش می یابد.

عوارض جراحی پلک

هزینه جراحی پک

هزینه جراحی پلک ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. بیمار قبل از انجام جراحی باید به جراح زیبایی خود مراجعه کند و با توجه به شرایط بیمار براورد هزینه انجام شود. محل عمل جراحی پلک و مواردی از جمله میزان تخصص و تجربه جراح همگی مواردی هستند که در براورد هزینه جراحی پلک تاثیر گذارند.

هزینه جراحی پلک