جراحی زیبایی گوش


 عمل جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می‌شود؟

جراحی زیبایی گوش (اوتوپلاستی ) هم با بیهوشی کامل و هم به صورت نیمه بیهوشی (IV Sedation) قابل انجام است. برش جراحی از پشت گوش انجام می‌گیرد بنابر این از روبرو هیچ آثاری از محل برش و اسکار عمل وجود نخواهد داشت. برای عمل جراحی گوش متدهای مختلفی وجود دارد که عمدتاً شامل عقب کشیدن لاله گوش و ایجاد چین موازی لبه لاله گوش (Anti helix) می‌باشد. جزئیات روش‌ها ممکن است اختلافاتی با هم داشته باشند. حین عمل قسمتی از غضروف لاله گوش طی عمل برداشته شده (Concha) و قسمتی از آن توسط بخیه فرم داده شده (Anti helix) و در نتیجه گوش به سمت عقب کشیده می‌شود. در نهایت مقداری از پوست اضافی پشت لاله گوش نیز برداشته می‌شود. به طور تخصصی‌تر در افرادی که (Anti helix) ندارند (Lop ear) با متدهای جراحی غضروف تضعیف شده و با بخیه چین فوق ایجاد شده و گوش عقب می‌رود و در افرادی که Concha برآمده و بزرگ دارند (Cap ear)‌ قسمتی از غضروف آن ناحیه برداشته شده و با بخیه اصلاح می‌شود و در نتیجه گوش پوزیشن زیباتری پیدا می‌کند.

بعد از اتمام  جراحی زیبایی گوش پانسمان می‌شود که عموماً به مدت 2-3 روز روی گوش باقی می‌ماند و بعد از این مدت می‌توان پانسمان را از روی گوش برداشته و به طور متناوب از هدبند استفاده کرد.

تصویر زیر نمونه ای از جراحی زیبایی گوش میباشد که توسط دکتر میلانی انجام شده است. همان طور که در تصویر می بینید بیرون زدگی گوش به طور کامل اصلاح شده است و زیبایی مناسبی در فرم گوش ها ایجاد شده است. برای مشاهده سایر جراحی های گوش که توسط دکتر میلانی انجام شده است می توانید به گالری جراحی گوش مراجعه کنید.

جراحی زیبایی گوش بيهوشى كامل و يا بروش نيمه بيهوشى انجام ميشود و به انتخاب بیمار می تواند با سایر جراحی ها ترکیب شود.


اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

  • 10 روز قبل از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید چون سیگار روند ترمیم بافتی را به تأخیر انداخته و نتیجه عمل را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
  • مصرف دارو به خصوص آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مثل بروفن و ایندومتاسین را 10 روز قبل از عمل قطع کنید.
  •  روز قبل از عمل استحمام کنید.
  •  در این عمل نیازی به شیو پشت گوش نیست.

سئوالی که اکثر بیماران قبل از جراحی زیبایی گوش  دارند این است که تقارن صددرصد بعد از عمل ایجاد خواهد شد؟ باید متذکر شد که امکان اصلاح عدم قرینگی به طور کامل وجود ندارد و علیرغم سعی و تلاش جراح ممکن است عدم تقارن جزئی باقی بماند که بایستی از نظر بیمار پذیرفته شود. باید به این واقعیت واقف بود که در شرایط نرمال نیز هیچ‌گاه نیمه راست و چپ صورت قرینه کامل نیست.

اقدامات بعد از جراحی زیبایی گوش چیست؟

  •  بعد از جراحی زیبایی گوش معمولاً برای بیمار آنتی‌بیوتیک تجویز می‌گردد که به مدت 10-7 روز باید استفاده ‌شود. درد خفیف بعد از عمل نیز با مسکن که معمولاً استامینوفن توصیه می‌شود قابل کنترل است.
  • در روزهای اول بعد عمل از خوابیدن روی گوش که باعث ایجاد فشار روی محل عمل می‌گردد خودداری کنید.
  •  بعد از 2-3 روز پانسمان دور گوش شما باز می‌شود و بعد از آن نیازی به پانسمان نیست ولی جهت نتیجه بهتر جراحی معمولاً توصیه می‌شود که به مدت چند هفته بعد عمل از هدبند به طور متناوب استفاده کنید با این روش قسمت بالای لاله گوش نزدیک به سر قرار گرفته و احتمال برگشت لاله گوش به حداقل می‌رسد.
  • جهت سهولت کار و عدم اعمال فشار روی ناحیه عمل از لباس‌هایی که از جلو دکمه یا زیپ دارند استفاده کنید.
  • بخیه‌های پشت گوش اگر از نوع جذبی نباشد، معمولاً 10 روز بعد عمل برداشته خواهند شد با توجه به اینکه این قسمت پشت لاله گوش بوده و دید مستقیم ندارد حتی در صورت وجود اسکار اهمیتی نخواهد داشت.
  •  فعالیت‌های عادی و روزمره را 5 تا 7 روز بعد عمل می‌توانید شروع کنید ولی فعالیت‌های سنگین و ورزش بایستی بعد از 6 هفته شروع شوند.