جراحی زیبایی صورت

جراحی زیبایی صورت

بوتاکس


بوتاکس یکی  از زیر شاخه های جراحی زیبایی صورت می باشد که موجب افزایش جوانی و زیبا سازی چهره می شود. بوتاکس سم کلستریدیوم بوتولونیوم می‌باشد که توسط کارخانه‌های سازنده به صورت پودر در ویال‌های 50 یا 100 واحدی تهیه شده که پزشک شما بعد از حل کردن آن توسط سرنگ ظریف در عضلات صورت با دقت تزریق می‌کند. بوتاکس با جلوگیری کردن از آزد شدن ماده‌ای در پایانه‌های عصبی عضلانی مانع انتقال پیام‌های عصبی به عضله شده و بنابر این مانع انقباض آن شده و عضلات نواحی تزریق شده شل می‌شوند و چین و چروک‌هایی که توسط انقباض عضلات به خصوص در نیمه بالای صورت ایجاد شده‌اند کمتر شده یا از بین می‌روند. بعد از 3 الی 6 ماه با ایجاد پایانه‌های عصبی عضلانی جدید کم‌کم وضعیت قبلی جایگزین شده و به تدریج عضلات نواحی تزریق شده قدرت انقباض خود را به دست آورده و چین چروک‌های مناطق فوق که به خاطر انقباض عضلات بوده مجدداً ظاهر می‌شوند.

بوتاکس چون توسط کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف تولید می‌گردد لازم است قبل از تزریق حتماً از کیفیت آن اطمینان حاصل نمایید.

کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس

کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس کیست؟

چین و چروک‌های صورت به دو دسته دینامیک و استاتیک تقسیم می‌شوند. چین‌های دینامیک چین‌هایی هستند که به خاطر انقباض عضلات صورت بوجود آمده و یا توسط آن تشدید می‌شوند، برعکس چین‌های استاتیک به چین و چروک‌هایی گفته می‌شوند که روی پوست صورت به طور دائم حتی وقتی عضلات صُورت منقبض نیستند وجود دارند ولی ممکن است با انقباض عضلات صورت شدید ‌شوند.

بوتاکس چون مانع انقباض عضلات صورت می‌شود برای رفع چین و چروک دینامیک مناسب بوده و فیلرها یا پرکننده‌ها که شامل ژل یا چربی است  برای رفع چین‌های استاتیک مناسب هستند. در بعضی موارد چون هر دو عامل دست به دست هم می‌دهند لازم است برای برطرف شدن آن از اقدامات ترکیبی هم ژل و هم بوتاکس استفاده شود.

اگر صورت را به دو نیمه بالا و پایین تقسیم کنیم بوتاکس برای برطرف کردن چین‌های دینامیک نیمه بالا مؤثرتر است چون در صورت تزریق زیاد و نادرست این ماده در نیمه پایین صورت عضلات دور دهان تحت تأثیر قرار گرفته و نحوه خندیدن و یا جویدن را تحت‌تأثیر قرار داده و فرد را آزرده می‌کند. پس شما اگر چین و چروک صورت‌ که با انقباض عضلانی ایجاد شده یا تشدید می‌شود به خصوص در نیمه بالایی صورت دارید بهترین کاندید جهت انجام تزریق بوتاکس هستید. این منطقه شامل خط اخم و چروک‌های پیشانی است. تزریق بوتاکس برای سنین 18 تا 65 سال مناسب بوده و بیشتر جنبه زیبایی دارد. در کودکان بوتاکس به بیشتر جنبه درمانی دارد و برای درمان انقباضات عضلات غیرطبیعی مثل تورتیکولی (کجی گردن) به کار می‌رود.

بوتاکس چگونه تزریق می‌شود؟

بوتاکس به صورت پودر در ویال‌هایی با واحد مشخص تولید می‌شود که توسط پزشک شما با حلال حل شده و به صورت مایع توسط سرنگی ظریف تزریق می‌شود. معمولاً تزریق در وضعیت نیمه نشسته انجام می‌شود. جهت جلوگیری و کمتر کردن میزان درد حین ورود سوزن شما می‌توانید از پمادهای بی‌حس کننده موضعی که ترکیبی از چند ماده بی‌حس کننده است نیم ساعت قبل از تزریق استفاده کنید. هم‌چنین کمپرس سرد نیز قبل و حین تزریق میزان درد تزریق را کاهش می‌دهد. تزریق بوتاکس با تمهیدات فوق عموماً آسان و بدون درد انجام می‌شود. تزریق بوتاکس بسته به وسعت محل معمولاً چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و بعد از اتمام آن بیمار می‌تواند بدون هیچ مشکلی فعالیت‌های عادی خود را از سر گیرد. معمولاً 2-3 روز  بعد از تزریق بیمار حس می‌کند که قادر به حرکت دادن عضلات نبوده و به اصطلاح عضلات آن قسمت فریز شده‌اند و همین مسئله باعث از بین رفتن چین‌های آن منطقه خواهد شد. بوتاکس معمولاً به طور کامل اثر خود را طی 5-7 روز نشان می‌دهد و تقریباً بین 3 الی 6 ماه بعد اثر آن تدریجاً از بین می‌رود. پس از این زمان بیمار می‌تواند تزریق مجدد داشته باشد.

 تزریق بوتاکس

 


اقدامات قبل از تزریق بوتاکس چیست؟

در جلسه مشاوره با پزشک اصولاً بایستی با نحوه عمل بوتاکس و مکانیسم اثر آن آشنا شوید. باید بدانید که بوتاکس قادر به از بین بردن کامل همه نوع چین و چروک صورت نبوده و چین‌هایی که در اثر انقباض عضلات به وجود می‌آیند (دینامیک) با بوتاکس از بین می‌روند

بنابر این برای از بین بردن چین و چروک‌ها همان‌طور که گفته شد گاهاً لازم است از اقدامات مکمل مثل تزریق فیلر، لیزر و یا اقدامات جراحی در کنار تزریق بوتاکس کمک گرفت.

 •  قبل از تزریق پزشک خود را از نظر بیماری‌های زمینه‌ای و مصرف داروهای خاص مطلع نمایید.
 •  روز تزریق استحمام نموده و اگر استرس دارید می‌توانید آرام بخش ضعیفی استفاده کنید.
 •   تا 15 دقیقه قبل از تزریق پزشکتان پماد موضعی جهت بی‌حسی محل در اختیارتان قرار می‌دهد که بایستی آن را در محل تزریق بمالید.

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

 • به طور معمول بوتاکس موجب تورم و کبودی نمی‌شود ولی بسته به نوع و رنگ پوست ممکن است علائم خفیفی از تورم و کبودی در محل تزریق بوجود آید که می‌توان با کمپرس سرد متناوب در 24 ساعت اول آن را به حداقل رساند.
 • به منظور جلوگیری از تورم لازم است تا 6 ساعت بعد از تزریق دراز نکشیده و پوزیشن خوابیده به خود نگیرید.
 • استحمام 6 ساعت بعد تزریق امکان‌پذیر است.
 •  اصولاً به خاطر احتمال شیفت دادن بوتاکس تزریق شده به محل‌های حساس مثل دور چشم و امکان بروز عوارض ناشی از آن مثل افتادگی پلک توصیه می‌شود از ماساژ دادن نواحی تزریق شده به مدت 24 الی 48 ساعت خودداری کنید ولی برای تمیز کردن ناحیه تزریق شده لازم است جهت حرکت به سمت دور از چشم باشد یعنی خط اخم و پیشانی به سمت بالا – گوشه چشم به سمت خارج و زیر چشم به سمت پایین.
 • معمولاً اثر بوتاکس به تدریج از 3 ماه به بعد تدریجاً رو به کاهش خواهد بود. معمولاً بعد از 6 ماه انقباض عضلانی و به دنبال آن چین و چروک‌های ناحیه برخواهند گشت که می‌توان در این صورت تزریق مجدد انجام داد. تزریق‌های متوالی بوتاکس طی سال‌ها کم‌کم موجب لاغری عضلات منطقه شده و بنابر این بعد از چند سری تزریق می‌توان انتظار داشت که در دفعات بعدی فاصله تزریقات از هم بیشتر شوند.

در چه صورت نباید بوتاکس تزریق شود؟

 •  در دوران بارداری یا شیردهی بوتاکس نباید تزریق شود.
 • افرادی که دچار اختلالات انعقادی و خونریزی دهنده هستند.
 •  افرادی که در محل تزریق دچار ضایعات عفونی مثل تب‌خال یا آکنه هستند.
 • افرادی که دچار ضایعات التهابی پوست مثل اگزما و یا پسوریازیس در محل تزریق می‌باشند.
 • افردی که مبتلا به بیماری‌های عصبی عضلانی می‌باشند.
 •  افرادی که جراحی قبلی در ناحیه دور چشم مثل عمل افتادگی پلک (بلفاروپلاستی) در 6 ماه گذشته داشته‌اند.
 •  مصرف بعضی از داروها مثل آمینوگلیکوزیدها یا کینین ممکن است با بوتاکس تداخل داشته باشد لذا اگر داروی خاصی استفاده می‌کنید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.