جراحی زیبایی صورت

جراحی زیبایی صورت

تزریق ژل و چربی


امروزه یکی از درمان هایی که در راستای جوان سازی و زیبایی استفاده میشود تزریق ژل و چربی می باشد. تزریق ژل و چربی اصطلاحی است که در جراحی زیبایی صورت استفاده میشود. ژل یا  فیلر به معنای ماده‌ای است که از طریق تزریق وارد بافت زیر جلدی شده و موجب برآمدگی آن قسمت و یا برطرف شدن چین و چروک یا فرورفتگی آن ناحیه می‌گردد. فیلرها یا مثل ژل به طور سنتتیک تولید شده و در بسته‌های آماده خریداری و تزریق می‌شوند و یا مثل چربی از بدن فرد کشیده شده و در نواحی مورد نیاز استفاده می‌گردند. هر کدام از انوع فیلرها (ژل یا چربی) مزایا و معایب خاص خود را داشته و برای هر فردی بسته به مورد و شرایط وی نوع خاصی از آن پیشنهاد می‌شود. ژل‌هایی که هم اکنون عمدتاً مورد استفاده قرار می‌گیرند از جنس هیالورونیک اسید می‌باشند.

هیالورونیک اسید ها که مواد استفاده شده در تزریق ژل و چربی استفاده میشود، از طریق تزریق وارد بافت زیر جلدی شده و معمولاً بین 6 ماه تا یک سال باقیمانده و سپس به تدریج جذب می‌شوند. انواع دیگری ژل با ماندگاری بیشتر و کمتر نیز وجود دارند ولی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ژل‌های هیالورونیک موجود بسته به شرکت تولید کننده اسامی تجاری خاصی دارند که عمدتاً Resty lane,  Perlane, Juvederm می‌باشند. ژل و چربی مورد استفاده در نواحی مختلف معمولاً ساختار متفاوتی دارند مثلاً ژل تزریقی برای لب با ژل مورد استفاده برای تزریقات سطحی و آن هم با ژل مورد استفاده برای لایه‌های عمقی متفاوت است و این تفاوت شامل غلظت و اندازه پارتیکل‌های موجود در ژل می‌باشد.

کاندید مناسب برای تزریق تزریق ژل و چربی کیست؟

باید توجه داشت که تزریق ژل و چربی فقط منطقه‌ای از ناحیه زیر پوست را پر می‌کنند، در بسیاری از موارد مشکلات صورت شامل افتادگی و شلی پوست آن یا چین و چروک سطحی و یا چین به علت انقباضات عضلانی و … می‌باشد که مسائل فوق با ژل و یا فیلرهای دیگرمثل چربی قابل حس نیست، هر کدام از موارد مطرح شده بالا راهکار درمانی متفاوتی دارند. در بعضی افراد برای نتیجه‌گیری بهتر از تزریق ژل و چربی ممکن است اقدامات دیگری مثل تزریق بوتاکس یا لیزر و جراحی لیفت صورت و … نیز لازم به انجام باشد. بنابر این بیمار با آگاهی نسبت به این مسائل باید انتظار درست و منطقی از تزریق فیلر داشته باشد. مناطقی که بیشتر برای تزریق ژل و چربی مورد توجه قرار می‌گیرند گونه‌ها، خطوط خنده (چین‌های نازولبیال) و لبها هستند. البته ژل قابلیت استفاده جهت برطرف کردن چین‌های پوستی در مناطق دیگر صورت را نیز دارد.

کاندید مناسب تزریق ژل و چربی

تزریق ژل و چربی به چه صورت انجام می‌شود؟

بعد از مشاوره با پزشک و تعیین نوع ژل و محل تزریق نوبت به پروسه تزریق ژل و چربی می‌رسد. این کار به صورت سرپایی در مطب انجام می‌شود، بیمار پوزیشن نیمه نشسته داشته و به منظور کم کردن درد حین ورود سوزن معمولاً بی‌حسی به صورت موضعی صورت می‌گیرد. سرنگ حاوی ژل معمولاً 8/. تا 2/1 cc حجم دارد و بسته به نیاز بیمار ممکن است یک یا چند سرنگ استفاده شود.

بی‌حسی می‌تواند از طریق مصرف پماد موضعی روی محل تزریق و یا در افراد با آستانه درد پایین به صورت بلوک عصب ناحیه انجام شود. بعضی از ژل‌ها خودشان حاوی ماده‌ بی‌حسی لیدوکائین هستند که بی‌دردی تزریق کمک می‌کند.

چگونگی تزریق ژل و چربی

در چه مواردی نباید تزریق ژل و چربی تزریق کرد؟

 • دوران بارداری و شیردهی
 • اختلالات خونریزی دهنده
 •  مصرف آکوتان در 6 ماه گذشته
 •  واکنش‌های آلرژیک یا آنافیلاکتیک قبل
 •  انتظارات غیرواقع بیمار
 •  سابقه بروز اسکار یا کلوئید در پوست و بیماری‌های آتروفیک پوست
 •  عفونت در محل تزریق ژل مثل آکنه و یا ضایعات التهابی پوست در محل تزریق مثل اگزما.

اقدامات قبل از تزریق ژل و چربی

 •  قبل از تزریق بایستی اطلاعات کامل از نحوه تزریق ژل و نوع ژل که برایمان استفاده می‌شود را از پزشکمان بگیریم.
 •  اگر سابقه مصرف دارویی خاص و یا بیماری زمینه‌ای دارید حتماً به پزشکتان اطلاع دهید.
 • افرادی که در تزریقات قبلی تورم قابل ملاحظه در محل تزریق داشته‌اند می‌توانند از یک روز قبل تزریق تا چند روز بعد آنتی هیستامینی خوراکی مثل قرص سیتیریزین روزی یک عدد استفاده کنند.

 

اقدامات بعد از تزریق ژل و چربی

 •  التهاب، تورم و حساسیت در محل تزریق و کبودی به طور نسبی بعد از تزریق ژل ممکن است وجود داشته باشد. استفاده از کمپرس سرد به طور متناوب بعد از تزریق میزان تورم و کبودی را کاهش می‌دهد. البته این موارد به تدریج در روزهای آینده از بین خواهند رفت. استفاده از مسکن خفیف و بالا بودن سر حین خواب روز اول بعد تزریق توصیه می‌شود.
 •  معمولاً 3-4 هفته بعد از تزریق ویزیت و ارزیابی مجدد محل تزریق ژل توسط پزشک صورت می‌گیرد. چون تورم اولیه حین تزریق ممکن است ارزیابی صحیح اولیه را دچار اختلال نماید. بعد از گذشت زمان فوق تورم اولیه از بین رفته و می‌توان ارزیابی درستی از نظر تقارن و میزان تزریق داشت که در صورت نیاز به روتوش این کار در همان جلسه توسط پزشک صورت می‌گیرد.
 •  بعد از تزریق جهت یکنواخت شدن ژل تزریق شده پزشکتان نحوه انجام ماساژ روی
 • محل تزریق را توضیح می‌دهد این کار برای توزیع یکدست و یکنواخت ژل در محل تزریق شده انجام می‌شود. در روزهای اول بعد از تزریق با انجام ماساژ می‌توان نتایج یکدستی از تزریق کسب کرد. این مانور یا به صورت گرفتن ضخامت منطقه بین دو انگشت و یا فشار محل تزریق با انگشت روی استخوان زیری آن صورت می‌گیرد.
 •  در صورتی که مقداری از ژل شما باقیمانده باشد شما می‌توانید تا زمان انقضاء آن به شرط این که در محیط مناسب (یخچال) نگهداری کنید از آن مجدداً استفاده نمایید.
 •  شما می‌توانید از روز بعد از تزریق ژل در محل آن از لوازم آرایشی استفاده کنید.